Niedziela16 Czerwca 2019. 
Kamery online w Kolbuszowej
Kamera online - rynek Kolbuszowa
|
facebook
twitter
youtube
 
Nowości na stronie:
 

------------------------------------------
Zarządzanie Kryzysowe

Od dnia 12.12.2015 jest to strona archiwalna.

  Aktualna strona pod adresem:

www.kolbuszowa.pl


 

Pociągiem do Rzeszowa Drukuj
Pociągiem do Rzeszowa
Od 1 marca br uruchomiony został kolejowy ruch pasażerski na trasie z Rzeszowa do Kolbuszowej. W 2000 roku PKP zawiesiły kursy pociągów, tłumacząc swoją decyzję względami ekonomicznymi, głównie wysokimi stratami. Po sześcioletniej przerwie przejazdy wznowiono, pociągi do Rzeszowa odjeżdżać będą codziennie o godzinach: 6:40 (przyjazd do Rzeszowa 7:16), 14:35 (15:11) oraz 16:45 (17:21) i zatrzymywać na przystankach w Widełce, Głogowie Młp. i Zaczerniu. Cena biletu normalnego to 6,50 zł, podróżni wybierając transport taborem kolejowym, mają możliwość skorzystania z ofert taryfowych biletów: wycieczkowych, abonamentowych, odcinkowych imiennych, rodzinnych i turystycznych.
WITALI LOKOMOTYWĘ

Budowę linii kolejowej do Kolbuszowej rozpoczęto w latach 50- tych ub. stulecia. W jej postęp silnie zaangażowany był, zawiązany Powiatowy Społeczny Komitet Kolejowy wraz stojącym na czele sekcji technicznej budowy inż. Michałem Hrycyszynem. Pomimo pojawiających się trudności, często finansowych z roku na rok torów kolejowych przybywało. Jesienią 1963 roku pierwsze metry traktu pojawiły się na terenie administracyjnym miasta. Do prac na rzecz kolei zmobilizowano mieszkańców powiatu kolbuszowskiego oraz drużyny harcerskie udzielające się w ramach czynu społecznego. Pomocą służyły również zakłady pracy dostarczające zarówno sprzętu mechanicznego (samochody, ciągniki) jek i pracowników. W niedzielę, 7 czerwca 1964 roku na dworzec kolejowy w Kolbuszowej, po raz pierwszy wjechał pociąg osobowy z Rzeszowa. Na uroczyste otwarcie do Kolbuszowej przybyły najwyższe władze wojewódzkie. 

7 czerwca 1964 r- Mieszkańcy powiatu i młodzież harcerska w oczekiwaniu na wielkie wydarzenie
Reakcja mieszkańców Kolbuszowej byłą spontaniczna, nie mogli uwierzyć, że po tylu latach starań Kolbuszowa ma połączenie kolejowe- wspomina kierownik referatu RGiGP Urzędu Miejskiego Marian Koprowski. 

Ponownie uroczystości związane z koleją odbyły się w listopadzie 1971 roku przy okazji oddania do użytku traktu kolejowego Kolbuszowa- Dęba- Rozalin, a dwa lata później nowo wybudowanej stacji kolejowo- autobusowej służącej do dnia dzisiejszego. 

NIERENTOWNA LINIA 

Niestety po niespełna 40- tu latach funkcjonowania linii, w 2000 roku dyrekcja PKP w Rzeszowie postanowiła zamknąć ruch kolejowy na tej trasie. „…Wpływy na tej linii ze sprzedaży biletów nie pokrywają nawet pięciu procent kosztów jej utrzymania, więc uznaliśmy, że nie ma najmniejszego sensu dalej utrzymywać nierentownych połączeń …” tłumaczył wówczas Janusz Wnęk przedstawiciel Zakładu Przewozów Pasażerskich PKP w Rzeszowie. Pociągi przestały jeździć, a mieszkańcy miasta zmienili środek komunikacji na autobusy i prywatne busy. 

Spotkanie w sprawie rewitalizacji linii kolejowej Rzeszów- Ocice - 16 maja 2006
Dopiero po licznych interpelacjach, skierowanych do Ministerstwa Infrastruktury przez zarządy: województwa podkarpackiego, powiatów i gmin położonych na terenach wzdłuż linii kolejowej nr 71 Rzeszów- Ocice z prośbą o nieodpłatne jej przekazanie na rzecz zainteresowanych samorządów, pojawiła się realna szansa na jej reaktywowanie. Kolejno na spotkaniach przedstawicieli PKP i samorządowców w lutym i maju 2006 roku zapadły decyzje o rozpoczęciu prac przygotowawczych i pomocy w pracach porządkowych torów kolejowych przez zainteresowane gminy. 

- W 2002 roku samorządy leżące przy trasie Rzeszów - Ocice, zwróciły się do premiera Marka Pola z prośbą o przekazanie jej na własność, jednak nie otrzymaliśmy takiej zgody. Było to spowodowane tym, że nikt nie był zainteresowanym remontem linii kolejowej… 

Ja na dzień dzisiejszy bardzo się cieszę, że samorządy, które, mają inne zadanie nie będą musiały nakładać środków finansowych, ponieważ przejęło to na siebie państwo… W roku 2006 w budżecie państwa na ten cel było 10 mln złotych, a na rok 2007 jest 47 mln 912 tyś zł. W związku z powyższym całość finansowania tej linii przejmuje na siebie państwo- tłumaczy Poseł Zbigniew Chmielowiec 

WJECHAŁ NA PERON W KOLBUSZOWEJ 

Prace przygotowujące trasę do przejazdów pociągu trwały przez cały ubiegły rok, wykonano wycinkę zakrzacza, wymianę zużytych torów kolejowych, nowy przepust w Kolbuszowej Górnej, uzupełniono oznakowanie na 8 przejazdach, natomiast przejazd strzeżony w Wojkowie zastąpiono oznakowaniem świetlnym.  

Pierwszego marca tak jak przed laty na kolbuszowskim dworcu kolejowym pojawił się długo oczekiwany pociąg, którym z Rzeszowa przybyli: Senator Aleksander Bentkowski, Wicemarszałek Bogdan Rzońca, przedstawiciel Wojewody Podkarpackiego Jan Malczewski, Członek Zarządu Polskich Linii Kolejowych S.A. Józef Jeżewicz, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, Sołtys wsi Widełka Stanisław Rumak oraz spora grupa podróżnych. 

Zastępca Burmistrza Kolbuszowej, zapytany o szanse dla gminy Kolbuszowa dzięki wznowionemu połączeniu kolejowemu stwierdził: - Wznowienie tego połączenia traktuję to jako pierwszy etap modernizacji linii i przywrócenia połączenia województwa podkarpackiego z Warszawą. W tym widzę szansę rozwoju dla gminy i jej mieszkańców.  

Podobne stanowisko przyjął Poseł Zbigniew Chmielowiec: - Ja patrzę w kontekście uruchomienia linii Rzeszów- Warszawa. - Przede wszystkim będzie to korzyść dla regionu, bo ci których nie stać na podróż samolotem będą mogli sprawnie i szybko przemieszczać się do Warszawy i z powrotem. Jeśli chodzi o połączenie linii kolejowej Kolbuszowa- Rzeszów to mieliśmy tu przede wszystkim na myśli młodzież szkolną oraz osoby, które dojeżdżają do pracy. Zdaję sobie z tego sprawę, że na dzień dzisiejszy pociąg, który jeździ na tej trasie nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem w związku z powyższym robimy wszystko, aby zamiast popularnej spalinówki tą trasą jeździł szynobus i jestem przekonany, że w tedy na pewno oblężenie tej trasy będzie zdecydowanie większe, a jednocześnie koszty eksploatacji spadną mniej więcej o połowę.  

A KIEDY DO NOWEJ DĘBY ? 

 - Rozmawiałem z dyrektorem Polskich Linii Kolejowych. W najbliższym czasie mamy się spotkać, aby te środki finansowe, które są w budżecie państwa na 2007 wydać sensownie. Na pewno część będzie przeznaczona na dokumentację, a pozostała część na poprawę infrastruktury, chodzi przede wszystkich o tory. Ja myślę, że w roku bieżącym przynajmniej do Nowej Dęby ta trasa zostanie zmodernizowana - dodaje Poseł.

Zdjęcia z 1 marca 2007 - oficjalne otwarcie linii kolejowej 

PKP KolbuszowaZastępca Burmistrza M. Gil wręcza kwiaty Senatorowi A.Bentkowskiemu 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Statystyka

gości: 16118478
   
 euro
iso
 
 (C) 2019 KOLBUSZOWA - Miejski Portal Internetowy - www.kolbuszowa.pl
realizacja, projekt graficzny i aktualizacja Lucjan Maciąg