Niedziela16 Czerwca 2019. 
Kamery online w Kolbuszowej
Kamera online - rynek Kolbuszowa
|
facebook
twitter
youtube
 
Nowości na stronie:
 

------------------------------------------
Zarządzanie Kryzysowe

Od dnia 12.12.2015 jest to strona archiwalna.

  Aktualna strona pod adresem:

www.kolbuszowa.pl


 

Smaków i zapachów z dzieciństwa się nie zapomina Drukuj
23.09.2015.

27 września 2015 r., w ostatnią niedzielę września, w kolbuszowskim skansenie odbędzie się impreza dedykowana seniorom. Dla nich przygotowaliśmy kilka ciekawych atrakcji oraz podróż pełną wspomnień z młodych lat. Zapraszamy w godz. 13.00 – 17.30. Wstęp w tym dniu będzie wolny.

Poza zwiedzaniem ekspozycji skansenowskich, w trzech różnych obiektach powspominamy wspólnie smaki dzieciństwa, szaleństwa młodości oraz dawne zwyczaje związane ze świętami.

W szkole z Trzebosi gospodynie z KGW Cmolas upieką proziaki, poczęstują ciastem drożdżowym i kwaśnym mlekiem. W tak pysznej atmosferze przypomnimy sobie, jakie smaki towarzyszyły nam w dzieciństwie i powspominamy. W karczmie z Hadli Kańczuckich kapela Jana Cebuli przypomni muzykę z lat młodości, charakterystyczną dla naszego regionu. Ci, którzy pamiętają „kawalerowanie”, opowiedzą, jak to wyglądały kiedyś zabawy taneczne, pierwsze miłości, bójki i wszystko to, co składało się na świat młodych ludzi.

W zagrodzie z Kopci przypomnimy stare zwyczaje związane z przygotowywaniem kwiatów z bibuły oraz wycinanek. W dawnej wsi prace takie wiązały się z odnawianiem wystroju wnętrz, przede wszystkim przed uroczystościami rodzinnymi lub świętami. Mamy nadzieję, że praca nad ozdobami będzie punktem wyjścia do snucia wspomnień na temat świąt, wesel, chrzcin i wszystkich innych wyjątkowych dla wiejskiej społeczności wydarzeń. Będzie można zobaczyć, jak się wykonywało poszczególne czynności, ale również o nich się dowiedzieć.

Pracownicy Muzeum będą czekać na każdego, kto zechce „ofiarować” swoje wspomnienia. Na dyktafon nagraj opowieści o dawnych czasach, opracuj je i umieszczą w archiwum.

Tym wydarzeniem Muzeum Kultury Ludowej włącza się w program „60+ Kultura”, akcję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grzegorz Wójcicki

 

 
 
 

Dział Upowszechniania i Promocji
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
ul. Kościuszki 6,
36-100 Kolbuszowa
tel. 17 227 12 96 w. 35
www.muzeumkolbuszowa.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Statystyka

gości: 16118405
   
 euro
iso
 
 (C) 2019 KOLBUSZOWA - Miejski Portal Internetowy - www.kolbuszowa.pl
realizacja, projekt graficzny i aktualizacja Lucjan Maciąg